Testy mobilnego sprzętu na zaćmienie Słońca

Postprzez Domek » 2009-07-05, 16:28

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem optymalizacji sprzętu, jaki zabiorę na najbliższe zaćmienie Słońca (nieststy nie do zaobserwowania z Polski). Zestaw ma być przede wszystkim lekki i łatwy w transporcie a do tego nie pozbawiony jednak podstawowych funkcjonalności.

Podczas wizyty na CEDIC (sprawozdanie z wizyty zamieściłem na Forum) zamówiłem przenośny "montażyk" Astrotrac. Montażyk dotarł do mnie już 2 tygodnie po zamówieniu ale nie miałem zbyt wiele czasu aby go przetestować. Montaż kupiłem właśnie z zamiarem zabrania na zaćmienie (znaczna wygoda jeśli chodzi o prowadzenie za Słońcem). Nie udało mi się "bzykadelka" przetestować przy okazji wiosennego zlotu w Bieszczadach ale kilka tygodni temu zrobiłem jakieś tam proste testy. Przy niewielkich ogniskowych (a przecież własnie do takich nabyłem ten sprzęcik) Astrotrac prowadzi dość dokładnie nawet przy stosunkowo mało dokładnej "polaryzacji". Poniżej dwa przykłady:

Canon 5D, Tokina 28-70 @70mm, ekspozycja ponad 10min:

Obrazek

Ten sam zestaw tylko ekspozycja ponad 20min:

Obrazek

Przy ekspozycji 20 minut na pełnym kadrze widać oczywiście było rotację pola wynikającą z niezbyt dokładnego ustawienia na polarną.

Jak wygladał zestaw testowy pokazują kolejne zdjecia. Zastosowana głowica astrofotograficzna bez mikroruchów znacznie utrudnia dokładne ustawienie zestawu na polarną.

Obrazek
[img]http://www.astrophotography.pl/testy/testy_zac2009/astrotrac4.jpg
[/img]
Złożony Astrotrac waży jedynie ok. 1,3kg, a calość znakomicie nadaje się aby wrzucić do bagażnika samochodu (gotowość do uzycia w dowolnie wybranym momencie) lub nawet plecaka.

Obrazek
Obrazek

A teraz testy pod kątem zaćmienia Słońca. Pewnego rodzaju ewolucję w moim podejciu do optymalnego zestawu pokazują poniższe zdjecia.

Astrotrac + głowica fotograficzna + montaż azymutalny Giro:

Obrazek
Obrazek

Ze względu na jakość głowicy fotograficznej zestaw był mało stabilny a ustawienie go na gwiazdę polarną z cieżkim Pentaxem wrecz niewykonalne. Nadawał się jednak do realizacji śledzenia za Słoncem z niewielką ogniskową.

Zestawem tym zrobiłem zdjęcia Słonca i Księżyca 28 czerwca (oczywiście tego typu zdjęcia można zrobić prawie z ręki) ale prowadzenie ułatwia śledzenie obiektu:

Pełny kadr:

Obrazek
Obrazek

Crop:

Obrazek
Obrazek

Kadr wydaje się być wrecz optymalny dla łapania korony słonecznej w trakcie całkowitej fazy zaćmienia.

Kolejny zestaw, lecz tym razem zamiast zwykłej glowicy fotograficznej bardzo dobra głowica Manfrotto 400 o udźwigu ok. 10kg:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dużo stabilniejszy zestaw od poprzedniego ale i tak ze względu na przekroczenie nośności głowicy Manfrotto 400 pozostawiający sporo do życzenia pod wzgledem stabilnosci (Pentax z obejmą i dovetailem 5kg + Giro ok. 3kg + przeciwwaga ok. 5kg, 13 kg na dzien dobry i to pod kątem 50 st.).

Kolejna optymalizacja polegała na wyeliminowaniu najcieższych elementow, czyli montażu Giro. Teraz zoptymalizowany zestaw wygląda tak (Astrotrac z głowica Manfrotto, 1,7kg, Pentax z obejmą i dovetailem 5kg, razem 6,7kg):

Obrazek
Obrazek

lub z Coronado:

Obrazek

oraz bez teleskopu:

Obrazek

Niestety optymalizacji wymaga jednak jeszcze ta mała głowiczka Manfrotto, która jest zbyt delikatna dla 5kg Pentaxa (zastanawiam się nad głowicą kulowa Manfrotto o nośności 9 kg). Poza tym zestaw działa już zupelnie przyzwoicie umożliwiając dość dokładne śledzenie Słoneczka przez kilkanascie minut (przy ustawieniu statywu w kierunku połnocnym i ustawieniu kąta pochylenia na ok 50 st., z ogniskową 400mm).

Jako podsumowanie zamieszczam jeszcze animację wielkości kątowych Książyca i Słońca z 28 czerwca (widać, że rozmiar Księżyca jest większy niż Słoneczka, a w momencie zaćmienia Książyc osiagnie jeszcze większy rozmiar katowy (będzie bliżej Ziemi), przy Słoneczku bliskim minimalnym rozmiarom kątowym - chyba dlatego będziemy świadkami najdłuzszego w tym stuleciu zaćmienia Słońca).

Obrazek

Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowych doświadczeniach wynikajacych z przeprowadzonych testów:

- kupiona w Delta Optical ramka na filtr Baadera zrobiona jest z tak badziewnego plastiku (do tego w kolorze czarnym), że odksztalcila mi sie już po 2 godzinnych testach (znacznie trudniej jest ją założyc na teleskop). Tej, którą mam szkoda już malować ale gdybym potrzebował nowej zacząłbym od pomalowania ramki na kolor bialy lub srebrny (będzie mniej się nagrzewać); to skandal, że coś takiego jest sprzedawane !!! (co prawda cena jest niska ale niesmak pozostaje :-()

- próba optymalizacji wagowej mojego zestawu w oparciu o lekkie obejmy, rownież kupione w Delta Optical nie powiodla się. Już po stosunkowo lekkim dokręceniu do jednej z obejm dovetaila, obejma najzyczajniej pękła:

Obrazek

Nie radzę wieszać na tym czegoś cenniejszego o wadze powyżej 3-4kg !!! Badziewny, chinski stop aluminium nie gwarantuje bezpieczenstwa naszego sprzętu. Na moim Pentaxie zostawilem jdną obejmę ale dovetail i tak mam z drugiej strony mocno przykręcony do gwintu w korpusie Pentaxa.

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Domek » 2009-07-08, 20:46

Chyba zakończyłem optymalizację sprzętu. Ostatnie wprowadzone poprawki to odchudzony aluminiowy statyw teodolitowy (waży jedynie 2,9 kg), głowica kulowa Manfrotto 468 pomiedzy Astrotrac'iem i Pentaxem o nośnosci do 16kg (rzeczywiscie stabilna), wizjer kątowy do Canona (zaćmienie w miejscu obserwacji naszej grupy będzie prawie w zenicie), szybka karta CF 8GB, 2 nowe zapasowe baterie do Canona i ... battery pack na 8 baterii R20 (razem 12V) do zasilania Astrotrac'a.

Całość prezentuje się obecnie tak:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Domek » 2009-07-09, 21:18

Jeszcze drobna poprawka. Zrezygnowałem z dovetaila Vixena i obecnie Pentax jest mocowany bezpośrednio do głowicy fotograficznej. Zauważalna jest poprawa sztywności oraz nawet lepsze wyważenie teleskopu (mniej sił skrętnych na głowicę).

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Domek » 2009-07-31, 11:17

Wraz z warszawską cześcią Grupy Zaćmieniowej wróciliśmy już z zacmienia Słońca do kraju i to chyba nawet ... z tarczą. :-)))

Warto więc podsumować ten wątek sprzętowy.

Dzięki starannemu przetestowaniu mojego zestawu przed wyjazdem oraz szybkiemu sprawdzeniu funkcjonowania całości na miejscu w dzień przez zaćmieniem, udało mi się zrealizować plan astrofotograficzny chyba nawet w 99% (całe fazy cześciowe, pierścionek, korona).

Tak oto prezentował się sprzęt w dzień zaćmienia:

Obrazek

Obrazek

Troszeczką wody w Wiśle upłynie zamim uporam się za obróbką pozyskanego w trakcie zaćmienia materiału (w kolejce rzeczy do zrobienia czeka wykoszenie 3-tygodniowej trawy w ogrodzie!) jednak już teraz mogę pokazać tzw. pierścionek, którego nie udało się nam z PTL-em zrobić podczas zaćmienia w Turcji w 2006 r. (raczej z mojej winy, gdyż zbyt szybko założyłem filtr na teleskop starając się ochronić aparat przed zniszczeniem).

Pierścionek "Zaćmienie Słońca 2009" na jednym ze zdjęc moim zestawem tuż przed drugim kontaktem:

Obrazek

Pozdrawiam,
Dominik

PS. Postaram się wkrótce wrzucić na forum więcej informacji o eksperdycji zaćmieniowej.
Ostatnio edytowano 2009-07-31, 11:18 przez Domek, łącznie edytowano 1 raz
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Domek » 2009-07-31, 11:17

PS. Postaram się wkrótce wrzucić na forum więcej informacji o eksperdycji zaćmieniowej.
Ostatnio edytowano 2009-07-31, 11:18 przez Domek, łącznie edytowano 1 raz
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Adam Tomaszewski » 2009-09-03, 19:25

Mam dosyć banalne pytanie. Czy obraz Ci się na łodzi nie kołysał? :mrgreen:
Adam Tomaszewski Offline

Avatar użytkownika
-#30%
-#30%
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2008-04-14, 20:30
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Domek » 2009-09-03, 21:37

Adam Tomaszewski napisał(a):Mam dosyć banalne pytanie. Czy obraz Ci się na łodzi nie kołysał? :mrgreen:


No oczywiście statek to nie jest stały ląd więc zawsze trochę się kołysze. Jak to wyglada w praktyce, dla statku o długości ponad 200 metrów, można zobaczyć zerkając na ten filmik (mniej więcej w połowie filmu):

http://www.youtube.com/watch?v=gbF_-KEl ... re=related

Najdłuższe ekspozycje Zaćmienia przeze mnie zrobione to jedynie 1/15 sekundy i przy tych czasach zdjęcia wychodziły w miarę ostre (przynajmniej większość).

http://www.poa.home.pl/forum/viewtopic. ... b9e5f#2421

Pozdrawiam,
Dominik
Domek Offline


-#40%
-#40%
 
Posty: 259
Dołączył(a): 2008-05-05, 19:39
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Montaże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron