Zakrycie i odkrycie gwiazdy Ome 01 Sco o jasności 3,9 magnitudo

Dzisiejsza noc była 3 pogodną z rzędu, jednak poprzednia poprzednia noc skończyła w okolicy godziny 1, wtedy naszły chmury. Głównymi zadaniami na tę noc była pierwsza próba ustawienia FASTRONa na biegun północny nieba oraz zarejestrować „pierwsze światło” czyli zrobić pierwsze zdjęcia za jego pomocą. To się udało, choć ustawienie nie było bardzo precyzyjne ale to też dlatego, że niebo nad Przeźmierowem jest za jasne. FASTRON na prawdę zdaje egzamin, wynktowość jest bardzo wyraźna w porównaniu jakie zrobiłem – zdjęcie bez kręcenia wskazówką.

Zakrycie i odkrycie Ome 01 Sco nie było łatwe mimo, że gwiazda jest bardzo jasna. Powodem tego jest niskie położenie jej nad horyzontem. Najpierw musiałem wyznaczyć miejsce, z którego dam radę zjawiska zarejestrować. Krótko przed pierwszym kontaktem (mniej niż 10 minut) Księżyc zaszedł za choinkę i nie miałem możliwości nawet gwiazdy znaleźć a zakrycie było przy jasnym brzegu. Na mniej niż 3 minuty przed kontaktem zlokalizowałem gwiazdę i spokojnie zakrycie zarejestrowałem. Musiałem jeszcze 2 razy zmieniać szukacz bo temperatura punktu rosy dawała się we znaki.

Z odkryciem było bardzo trudno ale o dziwno udało się idealnie. Kąt pozycyjny od terminatora był mało fajny. Trudno było ucelować z małym polem widzenia kamery na miejsce, gdzie ona powinna wyjść zza tarczy Księżyca. Tam gdzie musiałem ustawić kamerę była totalna ciemność. Po około 10 minutach oceniania miejsca 2 kontaktu okazało się, że ucelowałem niemal idealnie – gwiazda wyszła prawie idealnie na środku kadru :)

sam_3111

Picture 1 of 3


Fotka okolic Księżyca tuż po odkryciu zrobiona FASTRONem 2.

Po odkryciu Ome(01) Sco

 

Dodaj komentarz